Zasadnicza Szkoła Zawodowa jest szkołą ponadgimnazjalną prowadzoną w formie stacjonarnej dla młodzieży. W szkole obowiązuje trzyletni cykl kształcenia w każdym zawodzie.

Zasadnicza Szkoła Zawodowa Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości:

1. Kształtuje zamiłowanie do przyszłego zawodu.

2. Umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do uzyskania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub czeladnicze.

3. W nauczaniu praktycznym dąży do rozszerzenia uprawnień, ułatwiających podjęcie pracy zawodowej.

4. Szkoła zapewnia każdemu uczniowi warunki niezbędne do rozwoju jego osobowości.

5. Dostosowuje treści, metody i organizację nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów. Rozbudza potrzeby wzbogacania, aktualizacji wiedzy zawodowej, uwzględniając postęp techniczny, ekonomiczny i organizacyjny.

6. Upowszechnia wiedzę ekologiczną, kształtuje właściwe postawy wobec problemów ochrony środowiska.

7. Popularyzuje zagadnienia z oświaty zdrowotnej.

8. Otacza szczególną opieką wychowawczą uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji losowej i materialnej.

9. Doskonali pracę wychowawczą w zespołach klasowych ze szczególnym zwróceniem uwagi na kształtowanie właściwych postaw uczniów, wzrost dyscypliny i poprawę frekwencji.

10. Umożliwia absolwentom podjęcia dalszego kształcenia w szkole średniej na podbudowie programowej zasadniczej szkoły zawodowej.