„Wiem, wiec jestem bezpieczny”

W ZSZ CRRiMP w Bielawie 9 listopada dla uczniów klasy II i III odbyło się spotkanie z przedstawicielami Powiatowej Straży Pożarnej w ramach wojewódzkiego programu edukacyjno- profilaktycznego pn.: „Wiem, wiec jestem bezpieczny”.

Straż Pożarna, która dawniej nazywała się strażą ogniową jest zorganizowaną formacją zajmującą się prewencją i walką z pożarami oraz pozostałymi zagrożeniami w życiu codziennym. Młodzież poznała specyfikę, zakres działań Straży Pożarnej oraz uzyskała szczegółowe informacje jak zapobiegać i zachować się podczas zdarzeń i zagrożeń oraz jak właściwie udzielać pierwszej pomocy poszkodowanym.

Spotkanie poprowadził mł. kpt. mgr. inż. Bartłomiej Zarzycki- zastępca dowódcy jednostki ratunkowo- gaśniczej, który dzięki swojemu ponad 20-letniemu doświadczeniu miał nam dużo do powiedzenia.

Podczas prelekcji uczniowie przypomnieli sobie zasady udzielania pomocy poszkodowanym, numery alarmowe oraz zasady resuscytacji krążeniowo-oddechowej, a także  jak poprawnie zadbać o bezpieczeństwo własne i innych w przypadku zagrożeń np.: pożaru, wypadku drogowego oraz osoby tonącej.

Młodzież była bardzo aktywna, zadawała dużo nurtujących ich pytań dotyczących zagrożeń, udzielania pomocy poszkodowanym.

Celem głównym spotkania było upowszechnienie wśród uczestników OHP świadomości i wiedzy o źródłach i skutkach zagrożeń, występujących w codziennym życiu oraz umiejętności rozpoznawania, zapobiegania i przeciwstawiania się tym zagrożeniom.