PRÓBNY EGZAMIN CZELADNICZY

PRÓBNY EGZAMIN CZELADNICZY

DLA UCZNIÓW ZASADNICZEJ SZKOŁY ZAWODOWEJ

CECHU RZEMIOSŁ RÓŻNYCH I MAŁEJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI W BIELAWIE

Czeladnik to jeden ze stopni kwalifikacji zawodowych, stwierdzający opanowanie przez ucznia zasadniczej szkoły zawodowej – młodocianego pracownika zatrudnionego w celu nauki zawodu w zakładzie rzemieślniczym, umiejętności praktycznych oraz teoretycznych w zawodzie.

Dowodem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe w formie zdanego egzaminu czeladniczego, jest świadectwo czeladnicze, które umożliwia absolwentowi zasadniczej szkoły zawodowej zatrudnienie na stanowisku wymagającym kwalifikacji zawodowych na poziomie podstawowym. Egzaminy czeladnicze przeprowadzają komisje egzaminacyjne Izb Rzemieślniczych zgodnie ze standardami ustalonymi przez Związek Rzemiosła Polskiego z siedzibą w Warszawie.

Egzamin czeladniczy składa się z dwóch części – praktycznej i teoretycznej. 8 maja br. w siedzibie Zespołu Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie, po raz pierwszy w historii szkoły odbyły się próbne egzaminy czeladnicze, których celem było sprawdzenie  opanowanej przez uczniów wiedzy teoretycznej w wybranych przez nich zawodach rzemieślniczych. W próbnym egzaminie udział wzięli przyszli mechanicy pojazdów samochodowych, lakiernicy samochodowi, fryzjerzy, monterzy sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych oraz elektrycy. Uczniowie w I etapie próbnego egzaminu zobowiązani byli rozwiązać test składający się z siedmiu działów (rachunkowość zawodowa, dokumentacja działalności gospodarczej, rysunek zawodowy, zasady bhp i p.poż., podstawowe zasady ochrony środowiska, podstawowe przepisy prawa pracy oraz podstawowa problematyka z zakresu działalności gospodarczej i zarządzania przedsiębiorstwem), każdy dział składał się z siedmiu pytań, łącznie należało udzielić odpowiedzi na 49 pytań. Po otrzymaniu pozytywnej oceny z I etapu egzaminu, uczniowie przystąpili do etapu II – części ustnej, która polegała na udzieleniu przez zdającego odpowiedzi łącznie na dziewięć pytań z zakresu technologii, maszynoznawstwa oraz materiałoznawstwa.

Trzymamy mocno kciuki za powodzenie  uczniów Zasadniczej Szkoły Zawodowej CRRiMP w Bielawie na prawdziwych egzaminach czeladniczych, które już niebawem.

/-/Katarzyna Wierzbicka

Dyrektor Biura Cechu