Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach

Reprezentanci Branżowej Szkoły I Stopnia w Bielawie wzięli udział w  Konkursie Wiedzy o Polsce i Czechach, który odbył  się w poniedziałek 23 października 2017 roku w Centrum Turystyczno-Sportowym w Nowej Rudzie. W konkursie uczestniczyli uczniowie I klasy: Maciej Samek, Marek Korzeniowski, Przemysław Pilarczyk, Mateusz Orawiec. Walka o zwycięstwo była ostra, bo do konkursu zgłosiło się 26 drużyn z Polski i Czech, reprezentantów szkół różnych szczebli edukacyjnych i różnych poziomów kształcenia. Byliśmy  jedyną reprezentacją Szkoły Branżowej I Stopnia i jedyną reprezentacją Bielawy, tym większa nasza satysfakcja z udziału w tak prestiżowym wydarzeniu.

Uczestnicy z Polski i Czech rywalizowali w dwóch kategoriach wiekowych (do 16 i powyżej 16 roku życia), w 4-osobowych grupach szkolnych. Turniej składał się z dwóch części. Pierwsza część to test zamknięty, składający się z 40 pytań. Spośród 4 odpowiedzi tylko jedna była poprawna. Pytania dotyczyły  wiedzy o społeczeństwie, kulturze i historii Polski i Czech. Połowa pytań dotyczyła Polski, a połowa Czech .Na rozwiązanie zadań uczestnicy  mieli  50 minut. Uczestnicy z Polski dostali test w języku polskim, a uczestnicy z Czech w języku czeskim.

W drugiej części uczestnicy rozwiązywali wylosowane dwa z czterech zadań praktycznych,  polegających na odgadnięciu nazwisk i zajęć  osób wskazanych na zdjęciach oraz rozpoznaniu miejsc  atrakcyjnych turystycznie  i podaniu ich nazw.

Udział w konkursie  był bardzo korzystnym dla uczniów doświadczeniem, zachęcił do poznania historii i kultury Czech oraz stworzył możliwość  bezpośredniego kontaktu z rówieśnikami z sąsiedniego kraju.

Chcemy nie tylko uczyć młodych ludzi o Polsce i Czechach, ale także zachęcać ich do odwiedzenia pobliskich atrakcji turystycznych” – powiedział Julian Golak, wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego równocześnie koordynator projektu i dodał, że takie wydarzenie to szansa dla młodych ludzi, aby spróbować swoich sił w rywalizacji międzynarodowej i budować pierwsze zagraniczne przyjaźnie.