Jestem bezpieczny, bo wiem.

Uncategorized

3 listopada  rozpoczął się cykl spotkań z przedstawicielem Straży Miejskiej w ramach wojewódzkiego programu edukacyjno- profilaktycznego pn. „Wiem, więc jestem bezpieczny”.

Podczas zajęć przeprowadzonych przez naszego gościa młodzież pierwszego rocznika przypomniała sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach  zarówno dla osób pieszych jaki i zmotoryzowanych.

Przedstawicielka Straży Miejskiej zwróciła szczególną uwagę na zagrożenia jakimi są: używanie telefonu komórkowego podczas jazdy, prowadzenie pojazdów po wszelakich używkach, rozmowa z kierowcą podczas jazdy oraz przypomniała o tym, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Uczestnicy spotkania obejrzeli filmiki edukacyjne przedstawiające konsekwencje nieprzestrzegania ww zasad.  Na zakończenie spotkania młodzież zadawała prowadzącej nurtujące ją pytania, a chętni uczestnicy próbowali swoich sił, w pokonaniu wyznaczonej w klasie przez przedstawiciela Straży Miejskiej trasy w Alkogoglach, czyli „niezwykłych” okularach, które umożliwiają trzeźwej osobie widzenie świata oczami kogoś z 1 promilem alkoholu we krwi. Alkogogle służą do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu, np: obniżenie koncentracji, spowolnienie czasu reakcji, niemożność określenia kierunków, zniekształcenie widzianego obrazu, zmiany w ocenie odległości, zmniejszenie możliwości oceny sytuacji, podwójne widzenie, brak koordynacji mięśniowej. Dzięki temu urządzeniu młodzi ludzie  mogli sobie uświadomić jakim zagrożeniem jest jazda na podwójnym gazie. Wyznaczona trasa do pokonania przez przedstawiciela Straży Miejskiej, była nie lada wyzwaniem.

Celem spotkania było uświadomienie młodzieży skutków zagrożeń na jakie mogą być narażeni w życiu codziennym podczas niewłaściwego poruszania się po drogach i nieprzestrzegania podstawowych zasad w ruchu lądowym.

 

Małgorzata Bieżanowska

 

Skip to content