Ważny temat-Prawa Człowieka

W miesiącu listopadzie młodzież pierwszego rocznika miała okazję zapoznać się z prawami człowieka, przygotowując się do konkursu pn. „Chronię prawa innego człowieka”, który polegał na przygotowaniu krótkiego, max. 3 minutowego spotu reklamowego, zaadresowanego do młodzieży, nawołującego do przestrzegania praw drugiego człowieka.

Spot opracowany miał być w formie filmu-zawierającego obraz i dźwięk. Młodzież podeszła do tematu bardzo poważnie, uczestnicząc w zajęciach nt. „Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka”, czynnie włączyła się w dyskusje nt. znanych jej praw, mówiąc otwarcie o tych, które dla nich są najważniejsze, a były to: prawo do życia, nauki, wolności, decydowania o swoim życiu,  do godnego życia i miłości. Uczniowie na koniec zajęć mieli za zadanie na kartce papieru rozrysować lub opisać sposób w jaki można by zachęcić innych ludzi do przestrzegania podstawowych praw drugiego człowieka, które jak wyszło podczas dyskusji z młodzieżą często w codziennym życiu są łamane. Zajęcia współprowadziła Pani Kinga Kowalczyk-reżyser filmowy. Następnie młodzież stworzyła scenariusz i po 5 godzinnych próbach udało się na szkolnym zapomnianym strychu nakręcić filmik, który 23 listopada został złożony na konkurs wojewódzki.

Młodzi aktorzy to: Wiktoria Zakrzewska, Maciej Orawiec, Krystian Raczyński, Oskar Maliszak, Stanisław Babiarz, Daniel Wawrów- stwierdzili oni, że aktorem być, to wcale nie jest taka prosta sprawaJ. Fachową poradą i bystrym okiem młodzież wspierała pani Kinga Kowalczyk.

Małgorzata Bieżanowska