SPOTKANIE BIELAWSKIEGO RZEMIOSŁA Z PAŃSTWOWĄ INSPEKCJĄ PRACY

11 marca br. w Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie odbyło się robocze spotkanie z Państwową Inspekcją Pracy dot. obowiązujących przepisów Kodeksu pracy.

Odbiorcami spotkania prowadzonego przez Inspektora z oddziału Państwowej Inspekcji Pracy w Jeleniej Górze Mirosława Kocubę, byli rzemieślnicy i przedsiębiorcy z bielawskiego Cechu, w tym mistrzowie szkolący pracowników młodocianych oraz pracownicy biura Cechu odpowiedzialni za nadzór nad praktyczną nauką zawodu, łącznie 30 osób.

Na szkoleniu poruszane były zagadnienia związane z praktyczną nauką zawodu – m.in. jak traktować nieobecność ucznia w szkole, jakie kary można stosować za niewypełnianie obowiązku szkolnego, jak prawidłowo naliczać urlopy wypoczynkowe oraz jak postępować w przypadku ubiegania się przez pracownika młodocianego o urlop bezpłatny. Poruszono także temat kontroli zakładów rzemieślniczych przez Państwową Inspekcję Pracy – na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas kontroli, jakie wymogi spoczywają na mistrzu szkolącym itp.

Na zakończenie spotkania, Inspektor PIP zaprosił zebranych do skorzystania z możliwości zdobycia Dyplomu Państwowej Inspekcji Pracy. Poinformował, że program skierowany jest do właścicieli zakładów, w których pracuje mniej niż 10 osób, a idea programu oparta jest na zasadzie samokontroli, gdzie pracodawca, przy pomocy inspektora pracy, jako eksperta, identyfikuje występujące w zakładzie problemy i nieprawidłowości, ocenia ich skalę oraz określa sposoby i terminy ich likwidacji.