Mianowania na Mistrza i Czeladnika

„Wybierając dobry zawód, zapewniasz sobie bezpieczną przyszłość” – takim mottem od początku powstania kieruje się Zasadnicza Szkoła Zawodowa Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie. Zawodu można się nauczyć tylko i wyłącznie w rzeczywistych warunkach działającego zakładu pracy pod okiem doświadczonego mistrza w określonym zawodzie. Żadne warsztaty, zorganizowane przy szkole zawodowej nie zapewniają takich możliwości jak realny zakład rzemieślniczy. Zwykle są łatwiejsze i bardziej przyjazne dla ucznia, ale czy odpowiednio przygotują do zawodu i wymagań, które stawia rynek pracy? Podczas praktycznej nauki zawodu w zakładzie rzemieślniczym, uczniowie nie tylko poznają zawód, ale mają szansę uczyć się od mistrza jak właściwie go wykonywać. Wyboru takiego powinni dokonać rodzice wraz ze swoim dzieckiem. Każdy rodzic oraz uczeń, który stoi przed wyborem szkoły, musi sobie sam odpowiedzieć na to pytanie. To przecież rodzice w większości przypadków dbają o przyszłość swoich dzieci.

Absolwenci bielawskiej szkoły rzemieślniczej otrzymują tytuł czeladnika. Czeladnikiem staje się uczeń rzemiosła, który posiada umiejętności w danym zawodzie rzemieślniczym poparte dokumentem potwierdzającym kwalifikacje rzemieślnicze – Świadectwem Czeladniczym. Czeladnik dziś – brzmi dumnie. Tytuł Czeladnika liczy się w krajach Unii Europejskiej, gdzie najbardziej honoruje się tytuły zawodowe czeladnicze i mistrzowskie, uzyskane po zdaniu egzaminów przed Komisjami Izb Rzemieślniczych. Posiadanie takich tytułów ułatwia możliwość znalezienia ciekawej i dobrze płatnej pracy w Polsce, ale również w krajach UE.

W Zespole Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie, od kilku lat kontynuowana jest tradycja mianowania rzemieślników na Mistrzów oraz absolwentów szkoły zawodowej na Czeladników. Tegoroczna uroczystość mianowania, miała miejsce 12 października 2018 r. podczas Święta Szkoły  Zanim jednak nastąpiło to podniosłe wydarzenie, Dyrektor Biura Cechu Katarzyna Wierzbicka poinformowała zebranych, że w tym roku za pośrednictwem bielawskiego Cechu do egzaminu mistrzowskiego przystąpiły 2 osoby, a do egzaminów czeladniczych 13. Tytuł Mistrza w zawodzie elektryk zdobył Rafał Paluszek. Wśród absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej Świadectwo Czeladnicze uzyskali: mechanicy pojazdów samochodowych, fryzjerzy, monterzy sieci, instalacji i urządzeń, elektrycy, murarz-tynkarz i elektromechanik.

W obecności Burmistrza Miasta Bielawa Piotr Łyżwy, Zarządu Cechu, wieloletniego przyjaciela szkoły rzemieślniczej Mirosława Przychodniaka, przedstawicieli Hufca Pracy z Bielawy i Dzierżoniowa oraz pracowników i uczniów Zespołu Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie Wiceprezes Izby Rzemieślniczej w Opolu i zarazem Starszy Cechu w Bielawie – Kazimierz Rachowiecki, najwyższym odznaczeniem w rzemiośle – Szablą im. Jana Kilińskiego, mianował Mistrza w zawodzie elektryk Rafała Paluszka. Dyplom Mistrzowski wręczyła członkini Zarządu bielawskiego Cechu Barbara Buczek. Po odznaczeniu mistrzowskim, przystąpiono do pasowania Szablą im. Jana Kilińskiego uczniów szkoły zawodowej na Czeladników danego zawodu.

Wszystkim Mistrzom i Czeladnikom składamy najserdeczniejsze gratulacje z uzyskania tytułów zawodowych.