X edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Mieście i Rzemiośle za nami

25 kwietnia odbyła się X edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Mieście i Rzemiośle z hasłem przewodnim „Świadomie ku przyszłości”.

Organizatorem konkursu był  Zespół Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie i w jego siedzibie odbyła się kolejna, dziesiąta już edycja konkursu.

Honorowy Patronat objął Burmistrz Miasta Bielawa oraz przewodniczący Rady Miejskiej Bielawy i Prezes Izby Rzemieślniczej w Opolu, którzy ufundowali puchary dla najlepszych uczestników.

Konkurs adresowany był do uczniów klas trzecich powiatowych gimnazjów, a jego główne cele to podtrzymywanie wśród młodzieży gimnazjalnej poczucia tożsamości lokalnej oraz motywowanie  do angażowania się w obecną i przyszłą rzeczywistość naszej Małej Ojczyzny. Konkurs składał się z czterech etapów obejmujących „Krzyżówkowe zmagania”, „Dawniej i dziś” – co przedstawiają fotografie? ,„Zawodowe Kalambury” „Pytania i odpowiedzi”. Pytania i krzyżówki  obejmowały wiedzę o mieście Bielawa, jej architekturze, zabytkach, historii i tradycjach,  znaczących dla jej historii i rozwoju  osobach, zawierały również elementy wiedzy o rzemiośle i występujących w nim zawodach.  Bank pytań opracowali znani i zasłużeni  dla Bielawy wytrawni znawcy tej tematyki – Tadeusz Łazowski i Krzysztof Pludro, do pracy włączył się również nauczyciel historii Patryk Kurzyński.

W konkursie uczestniczyło 5 trzyosobowych drużyn reprezentujących gimnazja z Bielawy i Dzierżoniowa. Po oficjalnym otwarciu konkursu przez organizatorów uczestników serdecznie przywitał wiceburmistrz miasta Witold Runowicz życząc im sukcesów w tym trudnym wyzwaniu. Odpowiedzi uczestników oceniało jury w składzie: Przewodnicząca- Katarzyna Wierzbicka, członkowie- Ewa Glura, Tadeusz Łazowski. Po zakończeniu wyczerpujących zmagań w IV etapach, wszyscy zaproszeni goście, a przede wszystkim uczestnicy konkursu, opiekunowie i zgromadzeni  w sali widzowie, zaproszeni zostali na słodki poczęstunek. Przygotowany on został dzięki hojności sponsorów- właścicieli lokalnych ciastkarni i piekarni: Kwiatkowski Mirosław – „Piekarnictwo – Cukiernictwo”, Mikołajczak Jacek– „Piekarnia. Sklep Ogólnospożywczy”, Jankowska  Teresa – „Cukiernictwo” Pieszyce, Bober Adam- „Piekarstwo i Cukiernictwo”. Sponsorom bardzo dziękujemy.

W tym czasie  komisja ustaliła następujące wyniki:

I miejsce zajęła drużyna  Gimnazjum Gminnego im. księdza Jana Melca w Dzierżoniowie w składzie :

1.Aleksandra Piasecka

2.Aleksandra Sajdak

3.Julia Skorupa

Opiekun: Joanna Rajter

Puchar ufundowany przez Burmistrza Miasta  wręczył w imieniu Burmistrza Piotra Łyżwy- wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Włodzimierz Paluch.

II miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Sportowymi i Oddziałami Gimnazjum w Bielawie w składzie :

1.Julia Sadurska

2.Nina Kobylańska

3.Marta Kata

Opiekun: Małgorzata Bieżanowska

Puchar ufundowany przez Przewodniczącego Rady  Miejskiej  wręczył wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Włodzimierz Paluch.

III miejsce zajęła drużyna Ekologicznej  Szkoły Podstawowej nr 7 im. Juliana Tuwima z Oddziałami Gimnazjum w składzie :

1.Patrycja Czyżewska

2.Wiktoria Dolna

3.Dawid Mielnik

Opiekun: Katarzyna Sobczyńska

Puchar ufundowany przez Prezesa Izby Rzemieślniczej w Opolu wręczył Wiceprezes Izby Rzemieślniczej Kazimierz Rachowiecki.

IV miejsce zajęła drużyna Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi i Oddziałami Gimnazjum  w Bielawie w składzie :

1.Gabriela Gawłowska

2.Nikola Kacprowicz

3.Jessica Blesmanowicz

Opiekun: Magdalena Sztandar

V miejsce zajęła drużyna Gimnazjum nr 5 w Bielawie w składzie :

1.Lena Winiarska

2.Agata Ciepała

3.Wiktoria Żygocka

Opiekun: Magdalena Drozd

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom, gratulujemy rzetelnej wiedzy o mieście i rzemiośle i zapraszamy w przyszłym roku.