“Szlachetne zdrowie, Nikt się nie dowie, Jako smakujesz, Aż się zepsujesz”

“Szlachetne zdrowie,

Nikt się nie dowie,

Jako smakujesz,

Aż się zepsujesz”

Jak ważne jest zdrowie i profilaktyka nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się na spotkaniu z Panią Marią Małecką- pracownikiem Okręgowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Dzierżoniowie. Usłyszeli jakie ryzykowne zachowania mogą doprowadzić do zarażenia się wirusem HIV, czym jest AIDS i jakie są objawy, sposoby wykrywania czy leczenia. Temat wszystkim wydaje się obcy, jednakże bardzo potrzebny. Uczniowie wkraczają w dorosłe życie, nawiązują relacje i znajomości, muszą wiedzieć jak mądrze i świadomie dokonywać wyborów. Wyposażeni w wiedzę mogą uniknąć ryzyka zarażeń  na  choroby roznoszone drogą płciową, ale też poprzez krew np.  w wyniku transfuzji czy nakłuć zakażonym sprzętem itd.  Jakość życia zależeć będzie od ich wyborów, od posiadanej wiedzy i świadomości istniejącego ryzyka.

Na spotkaniu pokrótce przybliżono problematykę współczesnych uzależnień jakimi są dopalacze, narkotyki czy inne formy uzależnienia np. od internetu czy telefonów komórkowych. Było to jedno z pierwszych spotkań w ramach  programu profilaktycznego     z przedstawicielami służb czuwającymi nad naszym zdrowiem, a szczególnie zdrowiem młodych ludzi.

Jak ważna jest profilaktyka i świadomość co można zyskać dzięki wiedzy nie trzeba nikogo przekonywać. Uczmy się szacunku do swojego ciała i troszczmy się o swoje zdrowie, bo jest jedyne jakie posiadamy.