Spotkanie z prokuratorem.

Uczniowie klasy II i III ZSZ CRRiMP w Bielawie 12 października wybrali się do dzierżoniowskiej prokuratury w ramach Międzynarodowego Tygodnia Mediacji. Młodzież spotkała się z zastępcą prokuratora rejonowego  panem Zbigniewem Kata.

W dniach 12-16.10.2015 r. prokuratorzy wyjaśniają zainteresowanym zasadność i skuteczność wykorzystania mediacji w przypadkach  sporów karnych. Uczniowie dowiedzieli się, że mediacja to metoda negocjacji zwaśnionych stron w obecności koordynatora -moderatora, który pomaga w polubownym rozwiązaniu sprawy karnej. Wiedzą też, że mediator dba o jakość i właściwy przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga w wypracowaniu porozumienia, będąc  jednocześnie bezstronnym uczestnikiem rozmów. Prowadzący spotkanie uświadomił młodym ludziom, że żeby doszło do mediacji obie strony postępowania karnego – pokrzywdzony i oskarżony musza wyrazić zgodę na taką formę rozwiązania sporu, co niekiedy bywa trudniejszym kompromisem. Oprócz tematu mediacji prokurator rejonowy podał uczniom definicję pojęć ustawowych takich jak: małoletni, nieletni, demoralizacja, pełnoletni, podając konkretne przykłady z życia wzięte oraz wyjaśnił jakie mogą być zastosowane środki wobec małoletniego, nieletniego i pełnoletniego obywatela. Pan Zbigniew opowiedział młodzieży także na czym polega praca prokuratora, co chyba najbardziej ich zainteresowało.  Spotkania odbył się w ramach wojewódzkiego programu profilaktyczno-edukacyjnego „Wiem, więc jestem bezpieczny”.