Powiatowy Konkurs Wiedzy o Mieście i Rzemiośle „Świadomie ku przyszłości”

26 kwietnia 2017 r.  w naszej szkole odbyła się IX edycja konkursu dotyczącego wiedzy o mieście i rzemiośle z hasłem przewodnim „Świadomie ku przyszłości”. Wśród zaproszonych gości, zmagania trzyosobowych drużyn z bielawskich Gimnazjów nr 1, 2, 3 i 5 oraz Gimnazjum Gminnego z Dzierżoniowa obserwowali m. in. Burmistrz miasta Bielawa Piotr Łyżwa, Honorowy Obywatel miasta Tadeusz Łazowski, Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Bielawy Krzysztof Pludro, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie Kazimierz Rachowiecki, Komendant Hufca Pracy w Dzierżoniowie Jadwiga Hajduk – Stalica oraz wieloletni przyjaciel szkoły Mirosław Przychodniak.

Uczestnicy musieli sprostać zadaniom przygotowanym w czterech etapach. Pierwszy polegał na poprawnym wypełnieniu dwóch krzyżówek. W kolejnym etapie reprezentanci wymienionych gimnazjów odpowiadali na pytania przygotowane do fotografii, które przedstawiały dawny wygląd bielawskich ulic, miejsc i obiektów. Następny etap został poświęcony na kalambury. Wybrany uczeń z drużyny losował kartkę ze wskazanym zawodem, po czym za pomocą pantominy pokazywał reszcie drużyny wylosowaną profesję. Tuż  po udzieleniu odpowiedzi, drużyny dodatkowo musiały opowiedzieć w kilku zdaniach o danym zawodzie. W ostatnim etapie konkursu, uczniowie oglądali prezentację tematyczną w której zostały zawarte informacje oraz fotografie dotyczące Bielawy. Następnie każda drużyna wybierała losowo po 3 pytania z koperty posiadającej łącznie 18 pytań.

Na zakończenie konkursu, drużyny oraz zgromadzeni na sali uczniowie udali się na słodki poczęstunek i napoje. W międzyczasie komisja, której przewodniczyła dyrektor Biura Cechu Katarzyna Wierzbicka, skupiła się na podliczeniu punktów łącznie zgromadzonych przez drużyny we wszystkich etapach. Po wytężonej pracy jurorów ogłoszono wyniki. Puchary i dyplomy wręczyli za III miejsce – Wiceprezes Izby Rzemieślniczej w Opolu, Starszy Cechu w Bielawie oraz Radny Rady Miejskiej w Bielawie Kazimierz Rachowiecki. Zaś za II oraz I miejsca, Burmistrz miasta Bielawa Piotr Łyżwa. Przedstawmy pokrótce składy osobowe szkół, które stanęły na podium:

• III miejsce z liczbą 39 punktów osiągnęło Gimnazjum nr 1 w Bielawie, które reprezentowali Nikola Bielak, Katarzyna Prokop i Aleksandra Wisłowska. Opiekun: Katarzyna Sobczyńska.
  • II miejsce z liczbą 40 punktów zdobyli reprezentanci Gimnazjum Gminnego w składzie: Eliza Horodyska, Aleksandra Kurpińska, Aleksandra Misiuk. Opiekun: Alicja Woroch – Petrella.
  • I zwycięskie miejsce z liczbą 41 punktów zajęła drużyna z Gimnazjum nr 2 w Bielawie, które reprezentowali Martyna Abram, Paulina Baranowska i Nikola Warzycha. Opiekun: Małgorzata Bieżanowska.

Serdecznie gratulujemy zwycięskiej drużynie z Gimnazjum nr 2 oraz dwóm pozostałym szkołom zajętych miejsc! Gratulujemy również pozostałym uczestnikom dobrego przygotowania do konkursu.

Pragniemy również podziękować naszym sponsorom m. in. panom Mirosławowi Kwiatkowskiemu, Adamowi Boberowi i Jackowi Mikołajczakowi oraz paniom Marii Sobczak i Teresie Jankowskiej za przygotowane wypieki oraz słodkości dla gości, uczniów oraz uczestniczących drużyn.