„Piłem i brałem”- ku przestrodze.

O nagminnym zjawisku nadużywania alkoholu oraz sięgania po narkotyki i dopalacze, uczniowie z ZSZ CRRiMP w Bielawie, 2. listopada  2015 r. mogli przekonać się podczas  spotkania z przedstawicielem Sanepidu Panią Marią  Małecka, w  ramach  projektu profilaktycznego w zakresie współdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych  „ARS jak dbać o miłość”, którego realizatorem jest Głównym Inspektorat Sanitarny.

Celem zajęć było upowszechnianie wśród uczniów świadomości i wiedzy o źródłach i skutkach zagrożeń, występujących w codziennym życiu oraz umiejętności rozpoznania , zapobiegania i przeciwstawiania się tym zagrożeniom. Dzięki problematyce poruszonej w obejrzanym  filmie profilaktycznym  pt. „Piłem i brałem” uczestnicy przekonali się, że świat młodych ludzi czasami jest  niezwykle pusty, skoro bez alkoholu i narkotyków nie potrafią się bawić i cieszyć a upojeni chwilą i śmiałością zapominają o problemach, grzechach i zdrowiu. Podczas dyskusji o nasilającym się problemie młodzież trafnie zauważyła, że niestety narkotyki są dużym problemem dzisiejszych czasach, najczęściej niszczą życie ludzi jak ich rodzin, powodują nieświadomą utratę swoich przyjaciół, jak i bliskich osób,  nie zdając sobie zupełnie z tego sprawy. „Dlaczego więc młodzi ludzie sięgają po narkotyki, alkohol, dopalacze?” – zapytała Pani Małecka podczas dyskusji po obejrzeniu filmu.  Młodzież odpowiadała, że: „niestety najczęściej pod wpływem środowiska, są do tego namawiani, czasami dlatego, że mają kłopoty i próbują od nich uciec czy myślą, że przeżyją coś niezwykłego, a tak naprawdę narkotyki nie rozwiązują problemów, sprawiają, że jest ich jeszcze więcej bo przecież  problemy rozwiązuje się z pomocą innych i wiarą we własne możliwości.  Młodzież najbardziej zdziwiona była,  przedstawieniem przez panią Marię Małecką informacji nt. możliwych składów „dopalaczy”, które Sanepid  bada po zatrzymaniu.  Było to zdziwienie ale i obrzydzenie.

Konkluzją dyskusji była niewątpliwie smutna puenta, która mówi o tym, że należy pamiętać, iż efektem picia i brania jest samotność, odrzucenie, wstrząs a niekiedy śmierć, a dla zdobycia używek jest się w stanie popełnić nawet przestępstwo dlatego PAMIĘTAJ! MASZ TYLKO JEDNO ŻYCIE.

Edyta Popiel

Nowy obraz (Kopiowanie)