Narodowe Święto Niepodległości w Zespole Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie

Społeczność szkolna i cechowa Zespołu Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie wraz   z wychowawcami Hufca Pracy w Dzierżoniowie w wyjątkowy sposób uczcili 100-lecie Narodowego Święta Niepodległości. W dniu 9 listopada 2018 r. zorganizowali przemarsz ulicami miasta oraz okazjonalny happening „Dla Niepodległej”. Na trasie przemarszu uczestnicy happeningu wręczali mieszkańcom miasta kotyliony i biało-czerwone chorągiewki zapraszając ich do wspólnego świętowania.

Biało – czerwony pochód dotarł na Plac Wolności ok godz. 11:00 gdzie przywitany został przez  gospodarza miasta Burmistrza Piotra Łyżwę. Burmistrz Miasta  w swoim wystąpieniu podkreślił rangę tego wielkiego wydarzenia i korzyści z których na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, wspomniał o znaczeniu wolności w życiu każdego człowieka i różnym jej rozumieniu, zwrócił się do uczestników z życzeniami radosnego świętowania. Na koniec przekazał  na ręce dyrektor szkoły Katarzyny Walczyk biało – czerwoną flagę Rzeczypospolitej Polskiej otrzymaną od Prezydenta Państwa Andrzeja Dudy, jako symbolu naszej tożsamości i państwowości oraz znak naszego przywiązania do Ojczyzny.

 Punktualnie o godzinie11:11, wraz z całą Polską, odśpiewany został Hymn Polski w pełnym brzmieniu. Zakończeniem happeningu, na hasło Niepodległa, było wypuszczenie w przestworza stu biało-czerwonych balonów.

Po powrocie do szkoły odbyła się krótka lekcja, którą poprowadził nauczyciel historii Adam Kapka, przypominając uczniom najważniejsze fakty historyczne obrazujące 123- letnią walkę o odzyskanie niepodległości. Spotkanie zakończyło się wspólną fotografią w biało –  czerwonej scenerii przygotowanej przez uczniów i wychowawców Hufca Pracy  w Dzierżoniowie.

Happening był jednym z działań w ramach projektu edukacyjnego „Być Polakiem” realizowanego w szkole od maja 2018 r. Jego podsumowaniem będzie quiz sprawdzający wiedzę historyczną uczniów.

 Alicja Kossowska, Katarzyna Walczyk