JESTEM POLAKIEM – JESTEM DUMNY

Rocznicę uchwalenia Konstytucji  3 Maja uroczyście obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborów. Wielkim świętem państwowym była w okresie międzywojennym. Po II Wojnie Światowej , w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej, zaprzestano obchodzenia tej rocznicy. Dopiero 6 kwietnia 1990 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował  przywrócić jako święto państwowe dzień 3 maja czyli rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji  w 1791r.

Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy VII, VIII oraz I Zespołu Cechu Rzemiosł Różnych przygotowali program artystyczny, który rozpoczął się od uroczystego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego. Następnie Pani dyrektor – Katarzyna Walczak powitała zebranych gości, zapraszając jednocześnie do uważnego przyjrzenia się programowi artystycznemu, przygotowanemu wraz z uczniami przez panią psycholog  Paulinę Taraszkiewicz oraz wychowawcę –  Martę Pawlaczek z Hufca Pracy w Dzierżoniowie.

Uczniowie ,  z  ogromnym zaangażowaniem zaprezentowali historię Konstytucji. Recytowali wiersze  w rytm muzyki Michała Lorenca pt.” Wyjazd z Polski” (utwór z filmu „Różyczka”), przywoływali ważne daty i nazwiska. Zaprezentowana podczas spotkania prezentacja multimedialna podkreśliła fakt, że każdy prawdziwy Polak powinien znać historię swojego kraju.  Całość przedstawiona na tle delikatnie powiewających flag państwowych, które miały za zadanie uświadomić zebranym, że warto i należy pielęgnować patriotyzm w nas samych każdego dnia.  Drugą częścią programu artystycznego był quiz pt. „Niepodległa”, w którym uczniowie klasy I i VIII odpowiadali na pytania dotyczące historii Polski. Jedno9głośnie wygrała drużyna klasy VIII w składzie Katarzyna Purzycka i Emilia Domagała. Gratulujemy!!