Integracja, profilaktyka, wybory.

29 września 2015 r. w Dzierżoniowie odbyło się spotkanie przedstawicieli samorządów uczestników jednostek organizacyjnych rejonu wałbrzyskiego. Uczestniczyła w nim młodzież z Hufców Pracy z: Ziębic, Świdnicy, Bielawy, Wałbrzycha, Bystrzycy Kłodzkiej, Dzierżoniowa oraz OSiW w Ząbkowicach Śl. wraz ze swoimi opiekunami. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:  pan Łukasz Kurda- Dyrektor Biura Senatora RP Stanisława Jurewicza, pani Mariola Skorupka kierownik działu Kształcenia i Wychowania DWK OHP, pani Katarzyna Walczyk-dyrektor ZSZ CRRiMP w Bielawie, pan Andrzej Myślicki- dyrektor ZS nr 2 w Dzierżoniowie, pan Wojciech Gembara- z działu Kształcenia i Wychowania DWK OHP. Oficjalnie spotkanie otworzył w imieniu Senatora RP pan Łukasz Kudra, odczytując list skierowany do młodzieży, w którym między innymi parlamentarzysta życzył delegatom  czerpania satysfakcji z działania na rzecz naszej Małej Ojczyzny, podkreślając jak ważnym elementem jest kształtowanie właściwych postaw społecznych w swoim życiu.

na fb (Kopiowanie)

Zasadniczą Szkołę Zawodowa CRRiMP w Bielawie reprezentowała uczennica Izabela Trykoszko z klasy II.

Spotkania przebiegało w trzech etapach, z których pierwszym była integracja kandydatów do Wojewódzkiej Rady Młodzieży. Podczas warsztatów uczestnicy z różnych jednostek poznawali siebie, swoje mocne i słabe strony, plany na przyszłość, zainteresowania oraz prezentowali swoją sylwetkę i pomysły innym kandydatom. Następnie odbyło się spotkanie informacyjne dla młodzieży i wychowawców z panią Izabelą Kobylańską z Powiatowego Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doradztwa Edukacyjnego w Dzierżoniowie nt. zagrożeń związanych z niebezpiecznym zjawiskiem jakim są „dopalacze”. Prelegentka w ciekawy sposób omówiła zagrożenia płynące z zażywania substancji nieznanego pochodzenia, popierając je przykładami z pracy z osobami uzależnionymi i zażywającymi „dopalacze”. Podsumowaniem tematu była projekcja filmu profilaktyczno-edukacyjnego pt. „Dopalacze”, w którym uczestnicy spotkania zobaczyli na przykładzie czwórki młodych ludzi skutki eksperymentowania z „dopalaczami”. Prelekcja i film wywarły na uczestnikach duże wrażenie.

Trzecim punktem spotkania były wybory kandydatów do Wojewódzkiej Rady Młodzieży, które poprzedziła prezentacja komendantki Hufca Pracy w Dzierżoniowie Małgorzaty Bieżanowskiej, która przedstawiła cele, zadania i obowiązki Rady Młodzieży oraz omówiła przebieg wyborów. Uczestnicy otrzymali karty do głosowania, na których postawili znak X w kratce obok nazwiska kandydata na którego chcieli oddać głos. Po warsztatach integracyjnych nie było to trudne, ponieważ każdy z młodych ludzi miał już swój typ  w osobie kolegi lub koleżanki, którzy wydali mu się odpowiedni do reprezentowania ich w województwie. Same wybory przebiegły bez zakłóceń. Komisja skrutacyjna po wyciągnięciu kart do głosowania z urny i przeliczeniu ich podała wyniki głosowania. Wyłoniono dwóch delegatów rejonu wałbrzyskiego z taką samą ilością głosów do Wojewódzkiej Rady Młodzieży w osobach: Natalia Kozina z HP w Bystrzycy Kłodzkiej oraz Bartosza Zarzyckiego z OSiW w Ząbkowicach Śl. Wybrani uczestnicy nie kryli zaskoczenia ale i radości z zaufania, jakim obdarzyli ich rówieśnicy. Jest to dla nich duże wyróżnienie ale zarazem i wyzwanie, gdyż przed nimi wiele zadań, między innymi: zachęcanie rówieśników do organizowania pomocy dla koleżanek i kolegów z różnymi trudnościami, współdziałanie z pozostałymi organami, czy organizacjami społecznymi i młodzieżowymi, prezentowanie stanowiska uczestników w różnych sprawach, czy relacjach z innymi podmiotami oraz integracja i organizacja społeczności pozostałych uczestników OHP poprzez organizację imprez o charakterze kulturalno-rozrywkowym. Wszyscy kandydaci otrzymali upominki. Spotkanie uświetniły występy wokalne uczestników dzierżoniowskiego hufca-Eweliny Jurszy i Mateusza Milejskiego.

Za wsparcie przy organizacji imprezy dziękujemy: Dolnośląskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP, Urzędowi Miasta w Dzierżoniowie, Senatorowi RP Stanisławowi Jurcewiczowi oraz Dyrektorowi ZS nr 2 w Dzierżoniowie panu Andrzejowi Myślickiemu.

Małgorzata Bieżanowska

komendant Hufca Pracy