„Bezpieczny Senior 2016”

Uczniowie klasy III 23 maja: Sylwia Romanowicz, Aleksandra Moczu rad, Sebastian Klemke wzięli udział w spotkaniu z Seniorami w dzierżoniowskim kinoteatrze. Odegrali oni dla publiczności scenkę „metoda na wnuczka”. Ola wcieliła się w „babcie”, Sebastian we „wnuczka-oszusta”, a Sylwia w koleżankę „wnuczka –oszusta”. Zagrali rewelacyjnieJ. Poniżej relacja ze spotkania. I zdjęcia z odgrywanej scenki. Poznajecie ich?

Mimo apeli Policji, prowadzonych akcji profilaktycznych i informacji medialnych, oszuści działający między innymi metodą “na wnuczka”, wciąż wyłudzają pieniądze od bezbronnych starszych osób. Dlatego też, młodzież z dzierżoniowskiego Hufca Pracy wraz z Policją postanowiła swoimi działaniami wspomóc seniorów i przeprowadzić działania prewencyjne dotyczące ochrony ludzi starszych przed takimi oszustwami.

23 maja 2016 r. uczestnicy Hufca Pracy we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Dzierżoniowie zorganizowali spotkanie w ramach Wojewódzkiego Programu Profilaktycznego „Kochana Babciu, najdroższy dziadku..” pod nazwą „Bezpieczny Senior 2016”  w Kinie  „Zbyszek” w Dzierżoniowie. Na spotkanie przybyli: Wiceburmistrz Miasta Dzierżoniowa pan Andrzej Bolisęga, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich pani Grażyna Wójcik, Naczelnik Wydziału Prewencji KPP asp. szt. Dariusz Szmigielski, Oficer Prasowy KPP podinsp. Mariusz Furgała, asp. Michał Chałupka z KPP,  pani Magdalena SośnickaDzwonek z Radia ZET Gold oraz przedstawiciele z dzierżoniowskiego Dziennego Domu Pomocy Społecznej, Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Dzierżoniowskiej Rady Seniorów, Środowiskowego Domu Samopomocy, uczestnicy Hufca Pracy, uczniowie ZSZCRRiMP w Bielawie i ZS nr 2 w Dzierżoniowie. W spotkaniu uczestniczyło ok. 120 osób.

Uczestnicy Hufca Pracy w Dzierżoniowi we współpracy z  Panem asp. Michałem Chałupką dzierżoniowskiej Policji  stali się aktorami w krótkich inscenizacjach happeningowych pn.” Babciu, , dziadku – nie daj się oszukać” .  Młodzież przygotowała dwie scenki: „ metoda na wnuczka” oraz „metoda na domokrążcę”.  Młodzież chcąc wyrazić swój szacunek dla Seniorów przedstawiła również na dużym ekranie prezentację multimedialną pn. „Bezpieczny senior” oraz przygotowała występ artystyczny.

Po każdym wystąpieniu młodzieży aspirant Michał Chałupka z KPP dodawał komentarz do przedstawionych treści w scenkach i prezentacji, wyjaśniając Seniorom szerzej problematykę  w nich zawartą.

Na koniec uroczystości Seniorzy zostali obdarowani drobnymi upominkami. Po zakończeniu spotkania w kinoteatrze, uczestnicy Hufca Pracy w Dzierżoniowie  ruszyli w miasto  z ulotkami zawierającymi najważniejsze treści programu, by rozpropagować je wśród społeczności lokalnej.

Głównym celem spotkania było uświadomienie osób starszych i przekazanie im wiedzy na temat zagrożeń, jakie mogą spotkać ich w codziennym życiu, w tym związanych z oszustwami metodą „na wnuczka, krewnego czy domokrążcę”. Niewątpliwie spotkanie to przebiegło w miłej, przyjaznej atmosferze, oraz pozostawiło w świadomości seniorów wiedzę dotyczącą podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Młodzież z dzierżoniowskiego hufca wraz z KPP  realizowała program od kwietnia 2016 roku. Poszukiwała treści do prezentacji multimedialnej, odbywały się próby scenek, tworzono dekorację do spotkania  podsumowującego w kinoteatrze, uczestnicy przygotowali także własnoręcznie drobne upominki dla seniorów. Podczas prowadzonych zajęć na lekcjach wychowawczych poruszane były  również tematy społeczne takie jak przełamywanie barier międzypokoleniowych w niesieniu wzajemnej pomocy, kreowanie wśród młodzieży pozytywnego wizerunku seniorów oraz szacunku do nich.

Małgorzata Bieżanowska

Nikola Krajewska