12 października- Święto Szkoły

Dzień Edukacji Narodowej to święto polskiej oświaty ustanowione 27 kwietnia 1792 r. Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Powszechnie, dzień ten nazywany jest Dniem Nauczyciela.

W naszej szkole uroczystość z tej okazji odbyła się 12 października 2018 roku. Wydarzenie to swoją obecnością uświetnili: Piotr Łyżwa Burmistrz Miasta Bielawa, Kazimierz Rachowiecki Starszy Cechu, Barbara Buczek członek

Zarządu Cechu, Katarzyna Wierzbicka Dyrektor Biura Cechu, Alicja Kossowska – była dyrektor szkoły, Jadwiga Hajduk-Stalica – Komendant Hufca Pracy w Dzierżoniowie, Zofia Studnicka- Komendant Hufca Pracy w Bielawie, Mirosław Przychodniak– Przyjaciel Szkoły oraz nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie i absolwenci.

W części oficjalnej głos zabrała dyrektor szkoły Katarzyna Walczyk, która złożyła serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły  i cechu dziękując im  za trud wkładany każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych pokoleń.

Kolejnym ważnym elementem uroczystości było złożenie ślubowania przez uczniów klasy I i nowo przyjętych uczniów klasy VIII oraz pasowanie ich, co jest symbolicznym przyjęciem do szkolnej społeczności.

Po uroczystym pasowaniu krótkie przemówienie wygłosił również Piotr Łyżwa– burmistrz miasta. W swoim wystąpieniu poza życzeniami adresowanymi do wszystkich pracowników, nawiązał do zwyczaju pasowania uczniów uznając jego rangę, podkreślił istotne znaczenie tego aktu w tworzeniu dobrej atmosfery wychowawczej i wizerunku szkoły w środowisku. Następnie głos zabrała  Katarzyna Wierzbicka Dyrektor Biura Cechu, która w imieniu organu prowadzącego przekazała okolicznościowe życzenia wszystkim pracownikom szkoły.

Kolejnym bardzo ważnym punktem uroczystości był akt pasowania szablą Jana Kilińskiego absolwentów szkoły na mistrzów i czeladników. Zwyczaj ten na  stałe wpisał się w tradycje szkoły  i stał się trwałym elementem Święta Szkoły. Aktu pasowania dokonali Kazimierz Rachowiecki Starszy Cechu wraz  z Barbarą Buczek Członkiem Zarządu Cechu pasując szablą Jana Kilińskiego następujące osoby:

Tytuł mistrza w zawodzie elektryk uzyskał Rafał Paluszek,

Tytuł czeladnika w zawodzie elektromechanik uzyskał Łukasz Abramowicz

Tytuł czeladnika w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych uzyskali:

Łukasz Hendzel i Daniel Twardzik,

Tytuł czeladnika w zawodzie elektryk uzyskali:

Kewin Jurga, Nickolas Stychno oraz Karol Winiarski

Tytuł czeladnika w zawodzie murarz uzyskał Damian Paluszek

Zamknięciem oficjalnej części uroczystości było przekazanie sztandaru przez dotychczasowy Poczet Sztandarowy nowo wybranemu pocztowi, który tworzą uczniowie klasy I : Grzegorz Paluszek, Patrycja Misiołek oraz Sandra Stachowska. W części artystycznej  wystąpili uczniowie klasy I z krótkim programem poetyckim, dedykując  wiersze znanych poetów nauczycielom z okazji ich święta. Na zakończenie programu artystycznego wystąpiły uczennice klasy VIII z piosenką pod tytułem ”Kolorowe marzenia”.

Prowadząca uroczystość wiceprzewodnicząca samorządu uczniowskiego ds. szkoły podstawowej Emilia Domagała podziękowała wszystkim za udział w uroczystości i zaprosiła do wspólnego grillowania.

Zwyczaj ten ze względu na ważną rolę integracji społeczności szkolnej jest kultywowany od kilku lat  na stałe wpisał się w tradycję Święta Szkoły.