Różowa skrzyneczka

Aktualności

W naszej szkole uczennice powinny czuć się pewnie i bezpiecznie. Jest to szczególnie ważne w tych “trudniejszych” dniach każdego miesiąca.

Dlatego też Zespół Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie przystąpił do akcji pod hasłem “Różowa skrzyneczka”. Projekt zapewnia powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji.

Różowa skrzyneczka to fundacja, której celem jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym, zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole.
Dzięki przystąpieniu do akcji każda uczennica naszej szkoły może więc w razie potrzeby skorzystać z różowej skrzyneczki, która znajduje się w dyskretnym miejscu na szkolnym korytarzu.

Różowa Skrzyneczka funkcjonuje w Polsce od grudnia 2019 roku, kiedy to zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu.  Od tego czasu w przestrzeni publicznej jest ich już ponad 4000! W akcję włączają się również kolejne samorządy – Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, powiat trzebnicki, Krotoszyn, Kołobrzeg, Olsztyn czy Legnica.

Co ciekawe Różowa Skrzyneczka, która została zamontowana w naszej szkole jest pierwszą wśród szkół średnich na terenie Powiatu Dzierżoniowskiego.

Dziewczyny, więcej o akcji znajdziecie w linku.