Daily Archives: April 17, 2019

HISTORIA BIELAWSKIEGO WŁÓKIENNICTWA – „ TU ŻYJEMY”

Uczniowie naszej szkoły w dniu 17.04.2019 roku, udali się na spotkanie do Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bielawie, gdzie historyk – Pan Rafał Brzeziński   w bardzo ciekawy sposób i z ogromną pasją przypomniał  historię Bielawy  i rozwój włókiennictwa naszym  mieście.   W mistrzowskim stylu zaangażował młodzież do aktywności. Bielawa , jako wieś liczyła 18 tys. mieszkańców.   W 1924 roku przekształciła się w miasto (jednakże nie znaleziono dokumentów przekształcających). Miasto rozwijało się dzięki przemysłowi włókienniczemu. Dzięki rozwojowi  włókiennictwa do Bielawy dotarła kolej, przyspieszając rozwój miasta.

W herbie miasta znajduje się czółenko – symbol włókiennictwa. Dowiedzieliśmy się, że pomimo, iż istniał zapis, iż praca w włókiennictwie należy do lekkich, lekką jednak nie była. Ze względu na wielorakość wypadków, zawód ten należał do jednych z najcięższych.

Pan Rafał, przypomniał, że jeszcze nasi dziadkowie byli przodownikami pracy włókienniczej w Bielawie, że warto ich zapytać o ciekawostki z historii, którą pamiętają, a po której w naszym mieście niestety nie pozostał już ślad.

Published by: