WERNISAŻ FOTOGRAFII ORAZ WYSTAWA STARYCH APARATÓW FOTOGRAFICZNYCH POD GŁÓWNYTM PATRONATEM CECHU RZEMIOSŁ RÓŻNYCH I MAŁEJ PRZEDSIEBIORCZOŚCI W BIELAWIE

W ramach XXVI polsko-czeskich dni kultury chrześcijańskiej w drugiej połowie listopada br. Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie, wraz z Zespołem Szkół Cechu Rzemiosł Różnych przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Bielawy zorganizował w siedzibie szkoły rzemieślniczej w Bielawie wernisaż Věry Kopeckiej oraz wystawę Tadeusza Łazowskiego.

 

Uroczystość otworzyła Dyrektor Biura Cechu Katarzyna Wierzbicka, witając przybyłych na uroczystość gości, m.in. Juliana Golaka Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego polsko-czeskich dni kultury chrześcijańskiej, Radnych Miasta Bielawa (Leszka Stróżyka i Kazimierza Rachowieckiego, będącego jednocześnie Starszym Cechu), Jana GładyszaDyrektora MOKiSu, Adama Domagałę – Dyrektora MZPO, Urszulę Ubych – Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej, Zbigniewa Glanowskiego – Prezesa BARLu, Małgorzatę Bieżanowską – Komendanta Hufca Pracy w Dzierżoniowie, Członków Zarządu Cechu, a także dyrektorów, uczniów oraz opiekunów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Bielawy. Dyrektor Biura Cechu, poinformowała zebranych, że polsko-czeskie dni kultury chrześcijańskiej, to największa międzynarodowa impreza społeczno-kulturalna polsko-czeskiego pogranicza. Celem tych dni, jest promocja naturalnej współpracy przygranicznej oraz działalności na rzecz zbliżenia i porozumienia się Polaków i Czechów. Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie wraz z Zespołem Szkół CRR w Bielawie oraz Towarzystwem Przyjaciół Bielawy, aby jeszcze bardziej pokazać mieszkańcom Bielawy współpracę Polski i Czech, postanowił zorganizować wernisaż dwóch artystów: Czeszki i Polaka. Věry Kopeckiej, połączony z prezentacją jej tomików poezji oraz Tadeusza Łazowskiego, prezentującego swoją największą pasję – stare aparaty fotograficzne.

Przed głównym punktem niezwykłej wystawy, uczniowie Zasadniczej Szkoły zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości – Klaudia Magusiak, Sylwia Romanowicz i Sebastian Klemke, przedstawili program artystyczny przygotowany przez nauczycielkę języka polskiego w szkole rzemieślniczej – Jadwigę Łakomską. Następnie Dyrektor Biura Cechu Katarzyna Wierzbicka przedstawiła uczestnikom wernisażu sylwetki artystów. Poinformowała, że Věra Kopecka, mieszkająca obecnie w Broumowie, urodziła się w Turnovie i od wielu wielu lat należy do Wschodnioczeskiego Oddziału Związku Pisarzy, a także jest organizatorką Dni Poezji i Międzynarodowych Festiwali Poezji. Wydała 14 książek poetyckich. Jest ważną postacią życia literackiego w Czechach. Oprócz działalności pisarskiej zajmuje się również fotografią oraz rzemiosłem ludowym, takim jak haft. Jej prace można oglądać na wielu wystawach zarówno w Czechach, jak i w Polsce. Tadeusz Łazowski jest znanym bielawskim fotografem współpracującym z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, z Towarzystwem Przyjaciół Bielawy oraz z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym. Godne podkreślenia jest również to, że za swe liczne zasługi dla Bielawy, został jej Honorowym Obywatelem. Nigdy nie rozstaje się z aparatem fotograficznym. Fotografią interesuje się od najmłodszych lat. Na zdjęciach utrwala piękno otaczającego nas świata, a w szczególności architekturę Bielawy. Część starych pocztówek z jego kolekcji oraz teraźniejsze zdjęcia bielawskich obiektów znajdują się w publikacjach: „Bielawa wczoraj i dziś” tom I, II i III. Oprócz wykonywania zdjęć, jest kolekcjonerem aparatów fotograficznych, które były prezentowane na  wystawie. Pan Tadeusz miał kilka indywidualnych wystaw, na których prezentował zdjęcia starej i nowej Bielawy, aparaty fotograficzne i nekropolie. To człowiek, który żyje z pasją i poświęcił wiele lat życia dla rodzinnego miasta Bielawy.

Głównym punktem wystawy, było podziwianie krajobrazów i pejzażów na fotografii Věry Kopeckiej oraz prezentacja przez samą autorkę w języku polskim oraz czeskim wybranych utworów z tomików jej poezji, a także wystawa starych aparatów fotograficznych i prezentacja albumów „Bielawa wczoraj i dziś” Tadeusza Łazowskiego. Ta przepiękna uroczystość zakończona została występem niezwykle utalentowanej osoby – Agnieszki Letniowskiej uczennicy Szkoły Podstawowej nr 10 w Bielawie, która zaprezentowała zgromadzonym uczestnikom wernisażu trzy utwory muzyczne w trzech językach – po polsku,  czesku i francusku. Relację z wernisażu można obejrzeć na stronie internetowej Telewizji Sudeckiej pod adresem: http://www.tvsudecka.pl/wiadomosci/59935,wyjatkowy-wernisaz-w-bielawie

 

Skip to content