WALNE SPRAWOZDAWCZO-WYBORCZE ZGROMADZENIE CZŁONKÓW CRRiMP w Bielawie

23 marca br. w siedzibie Zespołu Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie odbyły się sprawozdawczo-wyborcze obrady Walnego Zgromadzenia Członków Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie. Podczas tegorocznego spotkania rzemieślników, swoją obecnością zaszczycili nas m.in. Burmistrz Miasta Bielawa Piotr Łyżwa oraz Prezes Izby Rzemieślniczej w Opolu Tadeusz Staruch. W obradach prowadzonych przez Przewodniczącego Prezydium Kazimierza Rachowieckiego, udział wzięli także członkowie i pracownicy bielawskiego Cechu oraz licznie zaproszeni goście – Honorowi Członkowie Cechu i wieloletni przyjaciele naszej organizacji.

Podczas obrad Dyrektor Biura Cechu Katarzyna Wierzbicka podkreśliła, że Cech funkcjonuje głównie dzięki prowadzonym placówką oświatowym w Zespole Szkół Cechu Rzemiosł Różnych w Bielawie oraz, że bardzo dużym atutem rzemieślniczej szkoły zawodowej jest to, że uczniowie spoza Bielawy oraz uczniowie rzemieślniczej szkoły, którzy odbywają praktyczną naukę zawodu poza Bielawą, otrzymują bezpłatne bilety na dojazdy.  Dodała, że w związku z brakiem od wielu lat chętnych do Gimnazjum z oddziałami przysposabiającymi do pracy, od roku szkolnego 2017/2018 przekształcono Gimnazjum w Szkołę Podstawową z Oddziałami Przysposabiającymi do Pracy (klasa VII i VIII), a Zasadniczą Szkołę Zawodową w Branżową Szkołę I Stopnia.  Reforma spowodowała to, że z dniem 1 września 2017 roku w szkole funkcjonowała zarówno obecna Zasadnicza Szkoła Zawodowa, jak i I klasa Branżowej Szkoły I Stopnia.

Na koniec swojego wystąpienia dodała, że Cech od 2013 roku prowadzi przy Zespole Szkół CRR Ośrodek Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego CRRiMP w Bielawie, w którym przeprowadzane są kursy teoretycznej nauki zawodu dla pracowników młodocianych. Do tej pory nasi uczniowie oraz uczniowie okolicznych szkół na takie kursy wyjeżdżali m.in. do Świdnicy, a teraz dzięki prowadzonemu przez Cech ośrodkowi, kursy takie odbywają się na miejscu lub w Dzierżoniowie. Nadmieniła także, że w chwili obecnej prowadzone są kursy zawodowe w zawodzie mechanik pojazdów samochodowych i fryzjer dla klas I, II i III. Dzięki takiej ofercie edukacyjnej, rodzice naszych uczniów zaoszczędzą na dojazdach swoich dzieci, a okoliczne szkoły zawodowe na opłatach pracowników młodocianych za kurs.

Na zebraniu rzemieślniczym oprócz podsumowania działalności Cechu i Zespołu Szkół za rok 2017, głos zabrał m.in. Burmistrz Miasta Bielawa Piotr Łyżwa, który w pierwszych słowach swojego wystąpienia dziękował za kontynuowanie tradycji rzemieślniczej, życzył wszystkim zebranym rzemieślnikom pomyślności w prowadzonych działalnościach i podziękował bielawskiej społeczności rzemieślniczej dobrej działalności na terenie Miasta Bielawa oraz podkreślił, że bardzo ważne jest organizowanie spotkań mających na celu pomoc bielawskim rzemieślnikom i przedsiębiorcom, ponieważ to oni tworzą i utrzymują nowe miejsca pracy. Prezes Izby Rzemieślniczej w Opolu Tadeusz Staruch w pierwszych swoich słowach przekazał serdeczne pozdrowienia od Zarządu Izby oraz złożył życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Podkreślił również, że myślenie o polskim rzemiośle musi ulec zmianie i to zdanie, a zarazem duże wyzwanie dla rzemieślników, żeby robili wszystko, aby przyciągać do siebie uczniów, po to, by polskie rynki pracy miały solidnie wyszkolonych fachowców.

Na zebraniu rzemieślniczym oprócz podsumowania roku 2017 dokonano wyboru nowych władz cechowych na czteroletnią kadencję. W wyniku tajnego głosowania po raz piąty Starszym Cechu został Kazimierz Rachowiecki, a w skład Zarządu Cechu weszli: Barbara Buczek, Jakub Błaszczyk, Marek Strzelecki i Andrzej Jaworski. Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej został Ryszard Rzońca, a członkami Komisji Wiesław Bełz i Grzegorz Stachowicz. Przewodniczącym Koleżeńskiego Sądu Cechowego został Bogdan Błaszczyk, a jego członkami Krzysztof Adamek i Mirosław Kwiatkowski.

Skip to content