„POLSKO – CZESKA PRZYGODA Z NITKĄ”, CZYLI MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA RĘKODZIEŁA ARTYSTYCZNEGO

W ramach XXVII polsko-czeskich dni kultury chrześcijańskiej w drugiej połowie października br. Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie, Zespół Szkół Cechu Rzemiosł Różnych oraz Towarzystwo Przyjaciół Bielawy zorganizowali w siedzibie szkoły rzemieślniczej w Bielawie międzynarodową wystawę rękodzieła artystycznego – Polek i Czeszek.

Uroczystość otworzyła Dyrektor Biura Cechu Katarzyna Wierzbicka, witając przybyłych na uroczystość gości, m.in. Radną Powiatu z Komisji Edukacji i Kultury Irenę Skibniewską – Kozak, Burmistrza Miasta Bielawa Piotra Łyżwę, Radnego Miasta Bielawa – Rafała Kuśmierka reprezentanta Prezesa BARLu oraz Starszego Cechu Kazimierza Rachowieckiego, ks. Proboszcza Krzysztofa Pełecha, Dyrektora Zespołu Ośrodków Wsparcia Grażynę Smolińską, Dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej Roberta Bąka, Kierownika Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Bielawy – Małgorzatę Chorożaniecką, Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Bielawy Ewę Glurę, przedstawicieli Hufca Pracy z Dzierżoniowa, dyrektorów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Bielawy, a także licznie przybyłą bielawską młodzież z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi, Szkoły Podstawowej nr 10 z Oddziałami Sportowymi oraz Gimnazjum nr 1 i Gimnazjum Ekologicznego nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Szczególnie gorąco przywitała Starostkę Křynic Libuše Rosovę oraz autorki wystawy. Stronę czeską reprezentowały mieszkanki Křynic i Broumova – Miloslawa Šilhánová, Ivana Šulcová i Věra Kopecka, a stronę polską, mieszkanki Bielawy – Elżbieta Grosicka, Wanda Stępień – Kowalczyk, Maria Bełz i Ewa Glura.

Dyrektor Biura Cechu, poinformowała zebranych, że polsko-czeskie dni kultury chrześcijańskiej, to największa międzynarodowa impreza społeczno-kulturalna polsko-czeskiego pogranicza pod hasłem „Bądźmy rodziną”. Celem tych dni, jest promocja naturalnej współpracy przygranicznej oraz działalności na rzecz zbliżenia i porozumienia się Polaków i Czechów. Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie wraz z Zespołem Szkół CRR w Bielawie oraz Towarzystwem Przyjaciół Bielawy, aby jeszcze bardziej pokazać mieszkańcom Bielawy współpracę Polski i Czech, postanowił zorganizować wystawę Polek i Czeszek pt.: „Polsko – Czeska przygoda z nitką”. Już sam tytuł wystawy, sugeruje oglądającym, zwiedzającym, że wszelkie prezentowane prace – obrazy, serwety, biżuteria itd. wykonane są z „nitki”.

Przed głównym punktem niezwykłej wystawy, uczennice Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Bielawie – Ewelina Woźniak, Tatiana Zawrotnik i Barbara Zawrotnik oraz uczennica Zasadniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości – Klaudia Magusiak, przedstawiły krótką prezentację artystyczną wprowadzającą uczestników w międzynarodową przygodę z nitką. Następnie  Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bielawy Ewa Glura przedstawiła sylwetki artystów. Poinformowała, że Věra Kopecka przygotowała dzieła wykonane metodą koronki klockowej, teneryfa, makrama oraz haft tradycyjny, Miloslava Šilhánová – chusty malowane na jedwabiu, Ivana Šulcová –  chusty malowane na jedwabiu i patchwork, Elżbieta Grosicka i Wanda Stępień – Kowalczyk – obrazy haftowane, Maria Bełz – obrazy haftowane, serwety wyszywane oraz haftowane, a Ewa Glura – obrazy i serwety haftowane, a także biżuterię wykonaną metodą koronki czółenkowej. Przed pokazem wykonania koronki klockowej przez Věrę Kopecką i koronki czółenkowej przez Ewę Glurę, Burmistrz Miasta Bielawa Piotr Łyżwa oficjalnie otworzył wystawę i dodał, że jest pod bardzo dużym wrażeniem prezentowanych prac i dużego talentu autorek. Podziękował również Cechowi Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości w Bielawie oraz Towarzystwu Przyjaciół Bielawy, że pielęgnują tradycję związaną z obchodami Polsko – Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej w Bielawie, co jest niezwykle ważnym elementem promującym naszą małą ojczyznę – Bielawę nie tylko na lokalnym i krajowym rynku, ale również międzynarodowym.